Hepatiit E

Hepatiit E on viiruslik maksahaigus, mille põhjustab hepatiit E viirus (HEV). See viirus levib peamiselt saastunud vee kaudu ja on eriti levinud arengumaades, kus puhtad joogivee allikad on piiratud. Kuigi hepatiit E on tavaliselt äge ja iseparanev haigus, võib see mõnikord põhjustada raskemaid tagajärgi, eriti rasedatel naistel ja inimestel, kellel on juba maksahaigus.

HEV kuulub Hepeviridae perekonda ja on RNA viirus. Sellel on mitmeid genotüüpe, millest mõned võivad põhjustada tõsisemaid haigusvorme kui teised. Hepatiit E levib peamiselt saastunud vee kaudu, kuid võib levida ka saastunud toidu kaudu, eriti sea- ja metsloomade liha tarbimisel.

Hepatiit E ägedad sümptomid võivad hõlmata väsimust, iiveldust, isutust, kõhuvalu, palavikku ja kollatõbe. Enamikul inimestel taastub haigus iseenesest ilma pikaajaliste tagajärgedeta. Siiski võivad rasedatel naistel ja inimestel, kellel on juba maksahaigus, tekkida tõsised tüsistused, sealhulgas maksapuudulikkus ja raseduse katkemine.

Diagnoosimiseks võib arst teha vereanalüüsi, et tuvastada HEV antikehi ja viiruse geneetilist materjali. Ravi on tavaliselt suunatud sümptomaatilisele ravile, nagu puhkus, vedelikud ja valu leevendavad ravimid. Raskemate juhtumite korral võib osutuda vajalikuks haiglaravi ja toetav ravi, eriti kui esineb maksapuudulikkus.

Hepatiit E ennetamine hõlmab peamiselt puhta joogivee tarbimist ja hügieenitingimuste järgimist, eriti toidu valmistamisel ja käte pesemisel. Lisaks on soovitatav vältida toores või halvasti küpsetatud sea- ja metsloomade liha tarbimist, eriti arengumaades reisides. Rasedatel naistel soovitatakse vältida piirkondi, kus hepatiit E on laialt levinud, ning järgida hügieeninõudeid rangelt.