Hepatiit C

Hepatiit C on viirusliku päritoluga maksahaigus, mille põhjustab hepatiit C viirus (HCV). See viirus levib peamiselt nakatunud vere kaudu, näiteks nakatunud süstlanõela jagamisel või vereülekande kaudu. Hepatiit C võib põhjustada nii ägedat kui ka kroonilist maksapõletikku ning krooniline infektsioon võib aja jooksul põhjustada tõsiseid maksakahjustusi, sealhulgas maksatsirroosi ja maksavähki.

HCV on RNA viirus, mis kuulub Flaviviridae perekonda. See on võimeline muteeruma, mis võib muuta ravi raskemaks ja võimaldada viirusel areneda resistentsuse tekkimiseks ravimitele. Sümptomid ägeda hepatiit C korral võivad olla kerged või puududa üldse ning paljud inimesed ei pruugi isegi teada, et nad on nakatunud. Kuid mõnedel inimestel võivad esineda sümptomid nagu väsimus, isutus, iiveldus, kollatõbi, lihas- ja liigesvalu ning kõhuvalu.

Kroonilise hepatiit C korral võivad sümptomid olla varieeruvad, kuid mõnedel inimestel võivad need hõlmata väsimust, kõhuvalu, kaalulangust, maksa suurenemist ja kollatõbe. Enamik kroonilise hepatiit Cga inimesi ei pruugi pikka aega sümptomeid kogeda ning haigus võib jääda avastamata kuni tõsiste maksakahjustuste ilmnemiseni.

Diagnoosimiseks tehakse vereanalüüs, et tuvastada HCV antikehi ja viiruse geneetilist materjali. Ravi hõlmab tavaliselt viirusevastaste ravimite kasutamist, mis võivad aidata vähendada viiruse koormust ja takistada maksakahjustusi. Uuemad ravimid on tõhusamad ja põhjustavad vähem kõrvaltoimeid kui varasemad ravimid.

Hepatiit C ennetamiseks on oluline vältida nakatunud verega kokkupuudet, sealhulgas jagada süstlanõelu, kasutada kondoomi ja vältida nakatunud vereülekandeid. Samuti on soovitatav vaktsineerida hepatiit B vastu, kuna krooniline hepatiit B võib suurendada hepatiit Cga nakatumise riski. Lisaks on oluline järgida ohutu süstimise tava, nagu süstlanõelte jagamise vältimine, ja kasutada isiklikke hügieenivahendeid, nagu habemenoad ja hambaharjad.