Hepatiit B

Hepatiit B on tõsine maksapõletik, mille põhjustab hepatiit B viirus (HBV). See viirus levib peamiselt nakatunud vere, seksuaalse kontakti või emalt lapsele sünnituse ajal. HBV on DNA viirus, mis kuulub Hepadnaviridae perekonda.

Hepatiit B võib esineda ägedal või kroonilisel kujul. Äge hepatiit B võib olla asümptomaatiline või põhjustada sümptomeid nagu väsimus, iiveldus, isutus, kõhuvalu, kollatõbi ja tume uriin. Enamikul juhtudel paraneb äge hepatiit B iseseisvalt, kuid mõnedel inimestel võib see muutuda krooniliseks.

Krooniline hepatiit B võib kesta aastaid või isegi aastakümneid ning võib põhjustada maksatsirroosi, maksavähki või maksapuudulikkust. Krooniline hepatiit B võib olla asümptomaatiline aastaid, enne kui ilmnevad tõsised maksakahjustuse sümptomid.

Diagnoosimiseks tehakse vereanalüüs, et tuvastada HBV antigeenid ja antikehad. Ravi hõlmab tavaliselt viirusevastaseid ravimeid, mis aitavad vähendada viiruse koormust ja vähendada maksakahjustuste riski. Lisaks võib kasutada ravimeid, mis tugevdavad immuunsüsteemi ja aitavad vähendada maksapõletiku sümptomeid.

Hepatiit B ennetamiseks on saadaval vaktsiin, mis pakub kaitset HBV nakkuse vastu. Vaktsiin koosneb mitmest annusest, mis tuleb manustada kindla ajakava järgi. Lisaks vaktsineerimisele on oluline järgida ohutu seksuaalkäitumise tava ja vältida kokkupuudet nakatunud verega. Hügieeninõuete järgimine, nagu kätepesu, on samuti oluline HBV nakkuse vältimiseks.